Ile zarabia Boxdel i spółka w Fame MMA? W grę wchodzą miliony!

Foto: Fame MMA fanpage

Nie od dziś wiadomo, że gale freakfightowe do świetny biznes. Influencerzy, zasięgi i rozgłos sprawiają, że pojawia się coraz więcej federacji, które chcą urwać dla siebie kawałek tortu.

Prekursorem gal freakfightowych jest Fame MMA. Niewiele osób pewnie pamięta, ale wszystko zaczęło się ponad pięć lat temu, a to za sprawą małego konfliktu pomiędzy Michałem “Boxdelem” Baronem (dziś jednym z włodarzy Fame) a Jakubem “Guzikiem” Szymańskim. To na słynnej ulicy Urzędniczej na jednym ze streamów Daniela Magicala pojawił się pomysł warty miliony.

Dziś Fame to organizacja o aspiracjach globalnych, dysponująca ogromnymi budżetami i zapleczem specjalistów.

Podczas ostatniej konferencji promującej wydarzenie Fame 15, mogliśmy usłyszeć, ile PPV zostało sprzedanych na ostatniej 14 edycji. Wojtek Gola wprost zakomunikował, iż federacja ponownie pobiła rekord z poprzednich gali i sprzedała ponad 500 tysięcy PPV. Nieoficjalnie mówi się, że jest to około 550 tysięcy sprzedanych pakietów PPV.

Ta zawrotna liczba przekłada się na wpływ około 18 milionów złotych z samej sprzedaży PPV. Do tego dochodzą bilety “na żywo” oraz sponsorzy. Można śmiał domniemać, że federacja za zorganizowania gali z numerem 14 zainkasowała ponad 20 milionów brutto.

Oczywiście te liczby trzeba brać z przymrużeniem oka. Nie znamy dokładanych wartości, a pakiety PPV też różnią się cenowo. Znamy natomiast rząd wielkości.

Co zatem z kosztami?

Wynajęcie hali to koszt w granicach 300 tysięcy, do tego trzeba dodać koszty oprawy oraz ludzi zatrudnionych przy projekcie. Koszty konferencji, programów specjalnych, wypłaty dla prowadzących oraz agencji marketingowej. Fame nie tnie kosztów i na własne oczy możemy zobaczyć, że wszystko co robią jest na najwyższym poziomie.

Lwią cześć wydatków stanowią rzecz jasna kontrakty zawodników. Dla przykładu, Sergiusz “Nitro” Górski za swoją walkę z Xayoo na Fame 14 zainkasował blisko 700 tysięcy złotych. Możemy śmiało założyć, że budżet federacji na walkę wieczoru wyniósł około 2 miliony, do tego Co Main Event za pewnie około milion plus reszta walk.

Ile Boxdel mógł zarobić za galę Fame 14?

Michał w jednym z wywiadów wspominał, że nigdy nie brał pieniędzy od Fame za walki. Trzeba założyć, że postępuje podobnie w przypadku prowadzenia cage a wszelkie zarobione przez niego pieniądze pochodzą stricte z zysków za galę. Zakładając, że posiada 20% udziałów w federacji to za galę z numerem 14 mógł zarobić około 1,5 miliona złotych brutto.

Zapewne część tej kwoty jest reinwestowana na następne gale, niemniej jednak jest to zawrotna suma!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane posty